Af Örgütü’nden Ankara’daki LGBTİ+’lara Destek Çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, LGBTİ+’ların barışçıl toplanma özgürlüğünü savunma çağrısında bulunarak “Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine getirilen yasak artık son bulmalı” başlıklı imza kampanyasını başlattı.

18 Kasım 2017’de Ankara Valiliği LGBTİ+ sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen tüm kamusal etkinlikleri süresiz olarak yasaklamıştı.

Valilik karara gerekçe olarak, “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar”, “kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “genel sağlık ve ahlakın korunması” ve “başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” iddialarını göstermişti. Olağanüstü hâl dahilinde ilan edilen yasak, olağanüstü hâl kaldırıldıktan sonra da yürürlükte kaldı.

Kaos GL Derneği, yasağın ifade özgürlüğü hakkı, dernek kurma hakkı ve toplanma özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçeleriyle Ankara 4. İdare Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’ne, sonuç alamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

Homofobi ve transfobiyle mücadelede gerileme

Af Örgütü, çağrısında genel yasakların örgütlerin varlığını tehdit etmesinin yanında yaygın homofobi ve transfobiye karşı atılan olumlu adımların da gerilemesine neden olduğunu ifade etti. Kampanya metninde “Bu yasak son bulmalı ve aşk kazanmalı. Ankara valisine yazın, destek verin ve barışçıl toplanma özgürlüğünü savunun” ifadeleri ile çağrı yapıldı.

Af Örgütü, ODTÜ Onur Yürüyüşü’nün yasağa rağmen güven içinde yapılabilmesi için 4 Mayıs 2018’de küresel acil eylem çağrısı yaparak öğrencilerin mücadelesine destek vermişti ve yürüyüş 11 Mayıs’ta gerçekleşmişti.

Kaynak : Bianet

Related posts

Yorum Yap