Eşcinsel penguenler, heteroseksüel penguenlerden yumurta çalıyor

Gey bir çift penguenin, ‘baba’ olmak için heteroseksüel penguenlerden yumurta çalmaya kalkıştığı tespit edildi.

Dünya üzerinde çeşitli hayvanat bahçelerinde birçok gey penguen çiftin olduğu biliniyor. İçlerinden bir çiftin yumurta hırsızlığına başladığı, yaptıklarını gizlemek içinse yumurta sahibi penguenlerin ayağına taş yerleştirmeyi denedikleri tespit edildi. Ancak bu hırsızlık olayının farkına varan hayvanat bahçesinin diğer penguenleri, eşcinsel çifti penguen grubundan dışlama yoluna gidiyor. Bu durumu tespit eden görevliler, kuluçka mevsimi boyunca topluluğun geri kalanını rahatsız etmekten kaçınmak için üç yaşındaki erkek çifti, ayrı bir yerde tutmaya karar verdiler. Çin’in kuzeydoğusunda yer alan Harbin bölgesinde bir görevli, eşcinsel çiftin cinsel yönelimine rağmen baba olma yönünde doğal dürtülere sahip olduğunu açıkladı ve Austrian Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Yetişkin, erkek penguen olmanın sorumluluklarından biri yumurtaları korumaktır. Üremek bu eşcinsel penguenler için biyolojik bir imkânsızlık olmasına rağmen doğal güdü hala varlığını sürdürmektedir” dedi. “Yaptığımız ayrımcılık değil. Onları ayrı yerlerde tutmak zorundayız; aksi takdirde bütün grup kuluçka dönemi boyunca zarar görmüş olacak” diye ekledi.

Hayvanlar âleminde eşcinselliğin pek çok örneği var; ancak gey penguenler, herhangi bir türe nazaran insanların dikkatini daha fazla çekmiş durumda. Bir Alman hayvanat bahçesinin, bir grup erkek eşcinsel pengueni, İsveçli dişi penguenlerle çiftleşmeye teşvik etme çabaları büyük tepkiye yol açtı. Ancak proje, erkek penguenlerin, “sözde” eşlere hiç ilgi göstermeyerek “normalleşmeyi” reddetmesi üzerine terk edildi. 2002’de New York’ta yer alan bir hayvanat bahçesinde, sekiz yıldır birlikte olan iki penguenin de erkek olduğu tespit edildiğinde, penguenler görevlilere gerçekten açılmış (out) oldu. 

Kaynakhttp://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/3530723/Gay-penguins-steal-eggs-from-straight-couples.html

Çeviri : Fatoş Usta

Related posts

Yorum Yap