Hasbro’nun Cinsiyetçi Ve Saldırgan Reklamına Kristal Elma

Hasbro’nun geçtiğimiz yılbaşında yayınladığı ve tepkiler üzerine yayından kaldırdığı ‘tecavüz’ temalı “Yılbaşında Eğlenceyi Dışarıda Arama” filmi, Türkiye’nin “en prestijli reklam festivali” olarak kabul edilen Kristal Elma Festivali’ne “Viral Film” kategorisinde ödül aldı.

Yılbaşında dışarı çıkanların “başına gelebilecekleri”, ‘tecavüz’ göndermeleriyle aktaran ve ‘sen de zevk alacaksın, gevşeyeceksin, bir hoş olacaksın, seveceksin’ ifadeleri ile göndermeleri pekiştiren filmde Yeşilçam’da “Tecavüzcü Coşkun” lakabıyla bilinen Coşkun Göğen de rol alıyordu.

 

 

Müzik seçimi olarak Yeşilçam filmlerinde Nuri Alço’nun ‘tuzağına düşürdüğü’ kadınların gazozlarına uyku hapı atarken çalan parçanın tercih edildiği reklamda yılbaşında dışarı çıkanların garsonlardan, vestiyerde veya tuvalette çalışanlar tarafından ‘nelere maruz kalabilecekleri’ aktarılıyor. Reklam, gelen tepkiler üzerine yayından kaldırılmış ve Hasbro firması özür dilemişti.

Reklamı hazırlayan “Muhabbet Reklam Ajansı” tüm bu gelişmelere rağmen, her yıl düzenlenen Kristal Elma Festivali’ne bu reklamla adaylık başvurusunda bulundu. 5-6 Ekim’de düzenlenen festivalde ise “Viral Film” kategorisinde ödül bu reklama verildi. Muhabbet Reklam Ajansı, festivalde aldığı diğer ödülleri sosyal medyada duyurmasına rağmen, gelecek tepkilerden endişe ederek bu kategoride aldığı ödüle dair paylaşım yapmadı.

 Festivalde ‘Viral Film’ kategorisinin jüri başkanı Ayşe Aydın, aynı festivalde “Cinsiyet Eşitliği” konulu bir panelde konuşmacıydı. Son olarak jürinin diğer bir üyesi ise reklamı yapan Muhabbet Ajans’ın sahiplerinden olan Kenan Ünsal.
Kaynak : Evrensel

 

Related posts

Yorum Yap