Kaos GL kurucularından Ali Erol gözaltında!

1994 yılında Kaos GL dergisini çıkarmaya başlayan ilk ekipte yer alan, Kaos GL kurucularından LGBTİ aktivisti Ali Erol bu sabah hayat arkadaşıyla birlikte yaşadığı evine düzenlenen polis operasyonuyla gözaltına alındı.

Ali Erol’un gözaltına alınma gerekçesine dair net bir bilgi verilmezken, avukatlar gözaltı kararında Ali Erol’un sosyal medya paylaşımlarının yer aldığını belirtti. Öte yandan Ankara’da düzenlenen polis operasyonlarıyla sosyal medya gerekçe gösterilerek çok sayıda kişinin daha gözaltına alındığı belirtiliyor.

Gözaltına alınan Ali Erol, 2013 yılında LGBTİ hakları savunucularına verilen David Kato Görüş ve Söz Ödülü’nü de alan dünyada önde gelen LGBTİ aktivistlerinden biridir.

LGBTİ hareketinin önde gelen isimlerinden olan Erol’un gözaltına alınması Türkiye’de ifade özgürlüğünün geldiği noktayı bir kez daha gösterdi. Yine, Ankara’da Kasım 2017’de valiliğin getirdiği “süresiz LGBTİ etkinlik yasağının” ardından Ali Erol’un gözaltına alınması LGBTİ haklarına dönük engelleme ve baskıların arttığını bir kez daha ortaya koydu.

Avukatlarımız süreci takip ediyor. Detayları öğrendikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

İfade özgürlüğü temel bir haktır. LGBTİ hakları insan haklarıdır. Kurucularımızdan LGBTİ aktivisti Ali Erol’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz!

Kaos GL Derneği

Related posts

Yorum Yap