Mor Dayanışma Şiddet Broşürü

Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddet, psikolojik, ekonomik, fiziksel, cinsel olarak biri ya da birden çok şekilde  uygulanabilir . Şiddet cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarda bulunan, toplum içerisinde yada özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi sonuçlanma olasılığı olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.

Şiddet uygulamak suçtur! Bu suçun aileden, akrabalardan, sevgiliden kocadan oluyor olması hiçbir şeyi değiştirmez.

Şiddete uğrandığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğradığınızda, size en yakın Polis Merkezine, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne, Cumhuriyet başsavcılığına, kadın örgütlerine, jandarma komutanlığına, kaymakamlığa/valiliğe, aile mahkemesine, baroların kadın hakları uygulama merkezlerine, belediyelere başvurabilirsiniz.

Ancak evden çıkma durumunuz yok ise, günün her saatinde Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’nı ve 155 Polis İmdat’ı arayabilirsiniz.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede temel alınan yasa olan 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunla; şiddete uğrayan yada uğraması ihtimali olan kadınlar şiddet uygulayana karşı, evden  uzaklaştırmak, iletişim araçlarıyla rahatsız etmesini engellemek, evinize, işinize veya diğer adreslerinize yaklaşmasını engellemek, kişisel bilgilerinizi gizletmek, şiddet uygulayıcının silahına el koydurtmak, kişiden korunmak amacıyla yakın koruma talep etmek, tedbir nafakası talep etmek, geçici maddi yardım talep etmek, geçici velayet talep etmek, geçici genel sağlık sigortasına başvurmak, müşterek konuta şerh koydurtmak gibi bazı önlemler alabilirsiniz. 6284 sayılı kanundan yararlanmak için doktor raporu, delil yada şahide gerek yoktur.

Her kadının içinde bulunduğu durum farklılık göstereceğinden başvuracağınız kurumlar ve atmanız gereken adımlar değişebilmektedir.

Önemli! Eğer fiziksel şiddete maruz kaldıysanız muhakkak bir karakola (polis merkezine), jandarma, savcılığa ve hastanelerin acil bölümüne başvurun!

Karakol ya da jandarma komutanlığına başvurduysanız;

Yaşadıklarınızı ayrıntılı şekilde anlatın ve anlattığınız şekilde tutanağa geçmesini sağlayın. Tutanağı imzalamadan önce mutlaka okuyun; tutanakta eksik ya da yanlış ifadeler varsa değiştirilmesini isteyin. İfadeniz eksiksiz ve doğru şekilde tutanakta yer aldığından eminseniz, tutanağı imzaladıktan sonra, tutanağın imzalı bir örneğini mutlaka kendiniz için alın ve saklayın.

Polis tutanak tutmuyorsa, bunun bir suç olduğunu, hakkında cezai işlem  uygulanacağını hatırlatın ve görevini ihmal ettiğini söyleyin.

Karakola/jandarma komutanlığına başvurduğunuzda, polisin/jandarmanın sizi doğrudan hastaneye sevk ederek, darp raporu almanızı sağlaması gerekir. Eğer polis/jandarma sizi hastaneye sevk etmezse, tutanak yazılmadan önce mutlaka hastaneye sevkinizi talep edin ve bunun yapılması konusunda ısrarcı olun.

Darp raporu almak isterseniz;

Hastanelerin acil bölümüne başvurabilir, sizi muayene eden doktora yaşadıklarınızı anlatarak darp raporu alabilir ve eğer istiyorsanız hastane polisine şikayetinizi iletebilirsiniz. Vücudunuzdaki izler kaybolmadan, muayene olmak ve darp raporu almak, yaşadığınız şiddeti kanıtlayabilmek için önemlidir.

Önemli! Darp  izlerini raporlamak için kendinizi hazır hissetmiyorsanız, vücudunuzdaki darp izlerinin size ait olduğu ve çekim tarihi belli olacak şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

Maruz kaldığınız şiddet öldürmeye teşebbüs, kaçırma, tecavüz uzun süreye yayılan kötü muamele gibi bir fiilse öncelikle bir avukat ile görüşmenizde fayda var. Eğer avukat tutacak maddi gücünüz yoksa bulunduğunuz bölgede ki adli barodan avukat talep edebilirsiniz.

Bir sığınağa ihtiyacınız varsa; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine(ŞÖNİM)  başvurabilirsiniz. Buralara il müdürlüklerinden, internetten iletişim ve adreslerini edinebilirsiniz. İhtiyaç durumunda Şönim’e  başvurulduğunda Şönim Kadın Konukevine yönlendirecektir.

Başvurabileceğiniz Kuruluşlar

1.Polis merkezleri, jandarma karakolları

2.Aile Mahkemeleri

3.Sağlık kuruluşları

4.Cumhuriyet Savcılığı

5.Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)

6.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri

7.Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri

8.Baroların Adli Yardım Büroları

9.Kadın Örgütleri

 

Acil Telefonlar

Polis imdat – 155

Jandarma – 156

Ambulans – 112

Alo 183 (Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı)

Alo Baro – 444 26 18

Bir Güvenlik Planı Yapmalısınız!

Eğer evden ayrılmaya karar verirsem gidebileceğim yerler şunlardır: ___________.

Eğer evden hızlı bir şekilde ayrılmam gerekirse, hazırda bir çanta bekletebilir ve onu gizleyebilirim. (Bu çantanın içinde para, önemli belge, fazla giysi, anahtarlar olmalıdır.)

Şiddetten ___________’a bahsedebilirim ve şiddet başlayacak olursa polisi aramalarını sağlayabilirim.

Çocuklarımın, arkadaşlarımın veya ailemin yardım çağırması için onlarla aramda şu parolayı kullanabilirim: _____________.

Tartışma başladığında daha güvenli olan şu odaya gidebilirim: ____________.

Daha rahat olabilmek için ______________ tarihinde ayrı bir hesap açtıracağım.

Gerekli telefonları _____________’ya kaydedeceğim.

Borç para alabileceğim kişiler: _________________________.

Telefon görüşmeleri için bir telefon kartı ya da bozuk para bulunduracağım. Faturalı cep telefonundan arama yapmayacağım, çünkü bir sonraki ay gelen faturada aradığım numaralar görünecektir.

Sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmesi olasılığına karşı hesaplarıma ulaşmasını engelleyeceğim, gizlilik için konum bildirme gibi özellikleri kaldıracağım.

Çocuklarımla birlikte kaçış planının provasını yapacağım.

Yanıma almam gereken eşyaları bir arada ve kolayca ulaşabileceğim bir yerde tutacağım.

Unutma, yalnız değilsin!

Her türlü şiddete ve cinsel istismara uğradığında Mor Dayanışma’dan kız kardeşlerin dayanışmayı büyütmek yanında olacak.

Mor Dayanışma’ya ulaşmak için:

İstanbul- 05535496206 / 05387295095 / 05532093496

Hatay-  05393902996

İzmir-  05315268519

Adana- 05345662288

Mersin- 05070143132

Antalya – 05393902996

 

Mor Dayanışma

 

 

Related posts

Yorum Yap